Co mě sere na Lumii

Něco málo přes měsíc vlastním a ustavičně používám revoluční a hodně opěvovanou Nokii Lumii 800. Coby telefon mě ohromila už od samého uvedení, a to nejen kvůli super designu, monolitickému tělu, ale hlavně kvůli dokonalému operačnímu systému.

Chtěl ji každý!

Koupi předcházelo dlouhé rozhodování a to výhradně proto, že já za kus placky do kapsy vyhodit 14 tisíc prostě nehodlám. Impulzem pro objednávku byl fakt, že v sousedním Polsku se dá pořídit za polovic. Podlehl jsem!

Jako několikaletý a zkušený uživatel smartphonů jsem byl doslova ohromen. Telefon, který u žádné akce, byť i u té nejsložitější, ani na sekundu nezaváhá - to je přeci sen každého.
Nemá smysl psát kladnou recenzi, těch je na internetu tisíce a hlavně každý ví, že Lumia je opravdu dokonalá. Existuje však pár drobností, který mě někdy dokážou pořádně nasrat.

1) Hloupý číselník
Když si z nějakého webu zkopírujete číslo, na které chcete zavolat, číselník neumí funkci CTRL+V, takže to jak tydýt musíte opsat na papír nebo uložit do kontaktů.

2) Zdlouhavá cesta, něž někoho vytočíte
Netřeba komentovat, David Grudl to vystihl dokonale na příkladu Volání Lence. Tento problém dokonale řeší aplikace RapDialer.

3) Hloupá navigace
Navigace sama o sobě hloupá není. Za všechno může odfláknutý mapový podklad, takže se Vám často stane, že místo po hlavní, si to střihnete vedlejšíma ba i dokonce pěší zónou.

4) Fotka nemá detail
Jo, je tomu tak. Když se přes Obrázky chcete podívat, kdy jste pořídili fotku, odejdete s nepořízenou. Žádný detail tu není, takže jediná cesta vede přes PC.

5) Roztahaný menu se seznamem aplikací
Po určitém počtu nainstalovaných aplikací se v menu objeví abecední záložky, takže z krátkého přehledného seznamu se stane dlouhý a nepřehledný. Dá se na to však zvyknout.


6) Bing hledač
Tlačítko s lupou otevírá Bing, který nikdy nic nenajde. Změnit to nejde a to nemluvím o tom, že se plete a neustále o něj nechtěně zavaďuju. I ten Hejlův Hlodač by byl chytřejší!

7) Multitasking
Je to tak, Lumia nemá praktický žádný multitasking. Na pozadí běží jen hudba a pár dalších služeb. Běžná aplikace dokáže běžet pouze s výjimkou pod lockscreenem, jinak je pauznutá a čeká jestli si ji nevyzpětujete. Dá se bez toho žít, ale jsou případy, kdy je to fakt na ránu.

8) Animace
Někdy je těch animací tak moc, že to zdržuje. Chápu, že telefon během animace zřejmě přemýšlí, což vytváří ten zmiňovaný dojem rychlého telefonu, ale čeho je moc, toho je příliš.

9) Stejná hlasitost
Ještě jsem zapomněl na shodnou hlasitost pro vše. Když zeslabíte budík nebo přehrávač, tak se dost často stane, že pak neslyšíte vyzvánění, což považuji za velký nedostatek.

EDIT 20.9.
10) Chrastí autofocus?
Při prudké manipulaci nebo při pokládání na tvrdý podklad jsem si všiml, že v telefonu něco divně rachotí. Je to nepatrné, ale je to cítit a slyšet. Zvuk pochází z horní části. Myslím, že se jedná o nezajištěný autofocus. Kazí to dojem. Možná se jedná jen o vadu jednoho kusu.

I přesto, že jsem našel tolik much, jsem s telefonem nadmíru spokojen a rozhodně bych ho doporučil.